Kto i jak musi zgłosić? Jakie sankcje w razie przeoczenia?
Kogo dotyczy obowiązek?
Wszystkie osoby, których rezydencja podatkowa znajduje się we Francji, są zobowiązane do zgłoszenia danych dotyczących rachunków bankowych otwartych za granicą.
Obowiązek zgłoszenia dotyczy właścicieli kont lub beneficjentów pełnomocnictwa do rachunku zagranicznego.
Podobny obowiązek istnieje w przypadku umów ubezpieczenia na życie i kont krypto walutowych posiadanych poza Francją.
Które konta trzeba zgłosić?
Zakres obowiązku sprawozdawczego jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie rachunki otwarte, zamknięte, używane lub posiadane za granicą.
Obowiązek ten dotyczy wszystkich rachunków otwartych poza Francją u podmiotów które zwykle obracają środkami pieniężnymi (np. bank).
Należy zauważyć, że przed 1 stycznia 2019 r. obowiązek ten nie miał zastosowania do rachunków, które były po prostu posiadane, ale nie były używane.
Jak i kiedy trzeba zgłosić zagraniczne konta?
Zagraniczne konta bankowe są zgłaszane poprzez wypełnienie przez Internet formularza nr 3916. Formularz ten jest składany w tym samym czasie, co francuska deklaracja PIT (formularz nr 2042).
Deklaracja musi zawierać informacje dotyczące identyfikacji rachunku (nr konta, nazwa i adres banku), identyfikacji właściciela konta oraz rodzaju rachunku (rachunek bieżący, rachunek oszczędnościowy, inny rachunek itp.).
Deklaracja nie zawiera informacji o saldzie rachunku, obciążeniach lub uznaniach na rachunku bankowym.
Zgłoszenie konta jest formalnością, ale nie oznacza, że konto, samo w sobie, zostanie opodatkowane.
Jeśli jednak jako francuski rezydent podatkowy uzyskujesz dochód za granicą, który podlega opodatkowaniu we Francji, dochód ten musi oczywiście zostać zadeklarowany we Francji w ramach francuskiej deklaracji PIT.
Jakie są kary za niezgłoszenie zagranicznego konta?
Kary za niezgłoszenie zagranicznego konta są potencjalnie bardzo surowe:
1. Domniemanie dochodu podlegającego opodatkowaniu: kwoty przekazywane do lub z zagranicy za pośrednictwem niezadeklarowanych rachunków, są traktowane jako dochód podlegający opodatkowaniu (chyba że podatnik może wykazać, że kwoty te nie podlegają opodatkowaniu zgodnie z prawem francuskim).
2. Grzywna: niezgłoszenie rachunku zagranicznego podlega grzywnie w wysokości 1.500 euro lub 10.000 euro, jeśli wykroczenie dotyczy niezgłoszenia rachunku bankowego prowadzonego w państwie, które nie podpisało z Francją umowy o współpracy administracyjnej.
Grzywna może być nałożona za każdy niezgłoszony rachunek i za każdy nieprzedawniony rok. Grzywna ulega przedawnieniu z końcem czwartego roku następującego po terminie do złożenia francuskiej deklaracji PIT.
3. Kara w wysokości 80 % kwoty zobowiązania: W przypadku opodatkowania dochodu przepływający przez konto, które nie zostało zadeklarowane, dodatkowy należny podatek podlega karze w wysokości 80%. Podwyżka ta nie może być niższa niż grzywna w wysokości 1.500 euro lub 10.000 euro, którą zastępuje.
4. Wydłużenie okresu przedawnienia: Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje zasadniczo po 3 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, za który należny jest podatek. W przypadku niezgłoszenia zagranicznego konta, okres przedawnienia jest wydłużony do 10 lat.
Jaki jest cel tej deklaracji?
Obowiązek zgłoszenia kont zagranicznych ma na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej i walkę z oszustwem podatkowym.
Wysokie kary nałożone w razie zaniedbania mają na celu zachęcenie podatników do zgłaszania zagranicznych kont i do zgłoszenia dochodów uzyskanych za granicą.
W niektórych skrajnych przypadkach francuskie organy podatkowe mogą poprosić zagraniczny bank o wyciągi bankowe danego podatnika: na przykład w przypadku kontroli podatkowej, gdy podatnik odmawia współpracy z organami podatkowymi (odmowa przesłania wyciągów bankowych organom podatkowym itp.).
Co zrobić w wypadku niezgłoszonych kont lub dochodów?
Nieujawnianie dochodów może doprowadzić do poważnych konsekwencji podatkowych a także karnych (w zależności od wysokości uniknionego podatku).
W przypadku posiadania niezgłoszonych kont lub dochodów zalecane jest skontaktować się z francuskim adwokatem w celu określenia wysokości ryzyka podatkowego i pomocy w razie potrzeby w złożeniu stosownych zeznań podatkowych i przygotowania dokumentacji dotyczącej swoich dochodów.
Pomoc adwokata pozwoli Ci przygotować zgodną z przepisami dokumentację, ułatwi dialog z organami podatkowymi i umożliwi wynegocjowanie jak największej redukcji kar podatkowych.