Praca tymczasowa we Francji jest przedmiotem dość szczegółowych regulacji w kodeksie pracy. Przede wszystkim specyfika umowy o pracę tymczasową zawartą w celu wykonania określonej pracy. Albowiem ma ona charakter czasowy, nie może służyć do zatrudnienia pracownika w sposób stały w związku z normalną działalnością pracodawcy-użytkownika.
Praca tymczasowa – zakres zastosowania
Przypadki, w których pracodawca może skorzystać z pracy tymczasowej są limitowane. Obejmują one w szczególności
– Zastąpienie pracownika w przypadku:
- jego nieobecności
- czasowego zmniejszenia wymiaru czasu pracy (przejście na mniejszy wymiar etatu)
- zawieszenia jego umowy o pracę,
- odejścia z pracy w związku z planowanym zlikwidowaniem jego stanowiska pracy,
- oczekiwania na podjęcie pracy przez pracownika nowo zatrudnionego na czas nieokreślony
– czasowy wzrost działalności przedsiębiorstwa
– zatrudnienie do prac sezonowych oraz w określonych sektorach. Szczególnie tan, gdzie ze względu na rodzaj działalności oraz czasowy charakter prac jest w zwyczaju niezatrudnianie pracowników na czas nieokreślony (np. przeprowadzki, hotelarstwo i gastronomia, branża filmowa i kulturalna, budownictwo i roboty publiczne zagranicą).
Rola agencja pracy tymczasowej
Chcąc skorzystać z możliwości, jakie daje praca tymczasowa pracodawca zwraca się do Agencji Pracy Tymczasowej (ETT – Entreprise de Travail Temporaire). Natomiast Agencja kieruje pracownika o odpowiednich kwalifikacjach do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika (Entreprise Utilisatrice).
W tym trójstronnym układzie dochodzi więc do zawarcia dwóch umów :
- umowy pisemnej (sporządzonej najpóźniej w dwa dni od skierowania pracownika) pomiędzy Agencją Pracy Tymczasowej a pracodawcą-użytkownikiem (contrat de mise a disposition),
- umowy o pracę pomiędzy pracownikiem a Agencją Pracy Tymczasowej stwierdzonej pismem (contrat de mission). Umowa może zostać przekwalifikowana na umowę o pracę na czas nieokreślony z powodu jej niepodpisania lub niezawarcia w jej treści wszystkich istotnych postanowień.
Wraz z zakończeniem pracy tymczasowej Agencja Pracy Tymczasowej płaci pracownikowi wynagrodzenie. Dodatkowo, tak jak w przypadku pracy na czas określony, wypłaca dodatek (indemnité de précarité) w wysokości 10% zarobku otrzymanego wynagrodzenia.
Nieuzasadnione korzystanie z pracy tymczasowej
Jeśli pracodawca korzysta z pracowników tymczasowych do wykonywania pracy w związku z normalną działalnością przedsiębiorstwa, a więc w braku okoliczności uzasadniających odwołanie do pracy tymczasowej, pracownik tymczasowy będzie mógł domagać się przed sądem przekwalifikowania tej umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony.